Co zrobić ze zbrylonym cukrem? Weź słoik, kawałek chleba i patrz!
Warto wiedzieć, że cukier jest jednym z tych produktów, które nie mają daty przydatności do spożycia. To znaczy, że możesz go przechowywać i używać tak długo, jak chcesz. Jednak niewłaściwie przechowywany cukier zbryla się. W takiej formie nie wygląda dobrze i ciężko go używać i odmierzać np. podczas pieczenia. Jest jednak rada na zbrylony cukier.
Dlaczego cukier się zbryla?
Cukier jest higroskopijny, a to oznacza, że łatwo chłonie wilgoć z otoczenia. Jeśli masz wilgotne mieszkanie albo cukier stoi blisko parujących z kuchenki gotujących się dań, jest duża szansa, że w krótkim czasie zamieni się w kamienne bryłki. Aby tego uniknąć, należy przechowywać cukier w suchym miejscu. Można go trzymać np. w szczelnych pojemnikach. Jeśli masz więcej torebek z cukrem w swojej spiżarni, włóż je do większego pojemnika do przechowywania ze szczelną pokrywką.
Jak uratować zbrylony cukier?
Jeśli cukier się zbrylił, masz różne wyjścia. Możesz go rozbić na mniejsze kawałki i używać niczym cukru w kostkach. Niektórzy też... ścierają taki cukier na tarce. Jest jednak dużo prostszy sposób, szczególnie jeśli zamierzasz użyć cukru do upieczenia ciasta. Zbrylony cukier przełóż do słoika, umieść w nim kawałek chleba i zakręć. Chleb sprawi, że bryłki znowu staną się sypkie. Potrzeba na to od kilku do nawet 48 godzin, więc najlepiej pomyśleć o tym nieco wcześniej, jeśli potrzebujesz sypkiego cukru. Zamiast chleba można także użyć jabłka lub skórki z cytrusów. Skórka z cytryny jest idealnym sposobem na to, aby uratować zbrylony cukier w cukierniczce. Wystarczy włożyć dwa kawałki cytrynowej skórki do cukru, przykryć cukiernicę i odczekać. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku cukier przejmie również nieco cytrynowego aromatu.